Glass powder is a fine material made by crushing and grinding glass into very small particles. It is made mostly from silicon dioxide (SiO₂), the same substance found in sand. This powder is used in various applications due to its strength, smooth texture, and eco-friendly nature. It is a waste material that becomes granulated by sieving after being crushed and milled. Glass powder is used for surface treatment by blasting, reinforcement of synthetic resins, and path lines. It is also used as a green alternative for fine grind minerals and fillers in virtually any industrial and manufacturing application.
₹ 10 / Kg Get Latest Price
| Particle Size | 40-150 Mesh |
| Color | White |
| Application | Manufacturing Essential in producing ceramics, Polishing, Filler, Tiles, Abrasives, Ceramics, Construction, Paints |
| Glass Type | Recycled Glass |
| Form | Coarse Powder |
| Packaging Size | 50 kg |
| Source | Recycled |
| Trusted Global | ORDER NOW ! Rate Up Just a Minute's. |
Minimum order quantity: 2000 Kg
₹ 15 / Kg Get Latest Price
| Particle Size | 40 mesh |
| Color | White |
| Application | Epoxy Flooring Tiles decoration polishing, Construction, Filler, Ceramics, Paints, Abrasives, Polishing, Tiles |
| Glass Type | Recycled Glass |
| Form | Coarse Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| SiO2 Content | 74% |
| Na2O Content | 14% |
| Source | Recycled |
| Global Trusted | ORDER NOW ! Rate Up Just a Minute's. |
Minimum order quantity: 10000 Kg
₹ 25 / Kg Get Latest Price
| Particle Size | 150-300 Micron |
| Thickness | 4 mm |
| Bead Material | Glass |
| Size | 4mm |
| Product Type | Chandelier Crystal |
| Color | White |
| Bead Shape | Round |
| Glass Grade | Soda Lime Glass |
| Application | Ceramics, Construction, Paints, Abrasives, Decoration, Rasin art & Craft, Polishing, Filler |
| Color Family | White |
| Bead Size | 2 mm |
| Finish | Transparent |
| Glass Type | Soda Lime |
| Bead Finish | Transparent |
| Contamination Level | 99% Clean |
| Form | Granules |
| Usage | Landscaping, Abrasive Media, Shot Blasting, Glass Manufacturing, Ceramic Industry, Decorations, Construction Fill, Rasin art & Craft |
| Shape Style | Irregular Chip |
| Bead Grade | Premium |
| Packaging Size | 25 kg |
| Origin | India |
| SiO2 Content | 74% |
| Source | Recycled |
| Packaging Type | Strand |
| Trusted IndiaMart | ORDER NOW ! Rate Up Just Minute's |
Minimum order quantity: 1500 Kg
₹ 16 / Kg Get Latest Price
| Particle Size | 100 mesh |
| Color | White |
| Application | Construction, Tiles, Polishing, Decoration, Ceramics, Abrasives, Paints, Rasin art & Craft |
| Glass Type | Recycled Glass |
| Usage | Concrete Additive, Construction Fill, Abrasive Blasting, Tile Manufacturing, Landscaping, Filter Media, Road Construction, Rasin art & craft |
| Form | Fine Powder |
| Contamination Level | 99% Clean |
| Packaging Size | 25 kg |
| SiO2 Content | 74% |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Na2O Content | 14% |
| Source | Recycled |
| Origin | Post Consumer |
| Bulk Density | 1.2–1.4 g/cm³ |
| Trusted IndiaMart | ORDER NOW ! Rate Up Just Minutes. |
Minimum order quantity: 5000 Kg
₹ 23 / Kg Get Latest Price
| Particle Size | Customized size available |
| Color | Multicolour |
| Application | Ceramics, Polishing, Paints, Abrasives, Blasting, Tiles, Filler, Construction |
| Glass Type | Recycled Glass |
| Form | Fine Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| SiO2 Content | 74% |
| Na2O Content | 14% |
| Source | Recycled |
| Global Trusted | ORDER NOW: Rate Up Just Minute's. |
Minimum order quantity: 10000 Kg
₹ 30 / Kg Get Latest Price
| Particle Size | <45 Micron |
| Color | White |
| Application | Ceramics, Filler, Cement factory, Construction, Abrasives, Tiles, Paints, Polishing |
| Glass Type | Recycled Glass |
| Form | Fine Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| SiO2 Content | 74% |
| Na2O Content | 14% |
| Source | Recycled |
| Global Trusted | ORDER NOW ! Rate Up Just Minute's. |
Minimum order quantity: 5000 Kg
₹ 15 / Kg Get Latest Price
| Particle Size | 200 mesh |
| Glass Form | Bottle |
| Color | White |
| Application | Ceramics, Paints, Tiles, Abrasives, Epoxy flooring, Filler, Polishing, Construction |
| Glass Type | Container Glass |
| Purity | 99.99%+ |
| Size | 200 mesh |
| Form | Powder |
| Contamination Level | 99% Clean |
| Packaging Type. | Bag |
| Usage | Abrasive Media, Shining, chemical like Na²O, Glass Manufacturing, Decoration, Tile Manufacturing, polishing, Rasin art & Craft |
| Packaging Size | 50 kg |
| Size Range | 200 mesh |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| SiO2 Content | 74% |
| Packaging Type | Jumbo Bag |
| Thickness | 200 Mesh |
| Na2O Content | 13% |
| Source | Recycled |
| Supply Form | Loose Scrap |
| Origin | Post Consumer |
| Country of Origin | Made in India |
| H36, W25kg, GlassCulletManufacturing | ORDER NOW Rate Up Just minutes. |
Minimum order quantity: 5000 Kg
₹ 15 / Kg Get Latest Price
| Particle Size | 75-150 Micron |
| Color | White |
| Application | Ceramics, Abrasives, Polishing, Construction, Tiles, Rasin art & Craft, Paints, Filler |
| Glass Type | Soda Lime |
| Form | Fine Powder |
| Packaging Size | 50 kg |
| SiO2 Content | 74% |
Minimum order quantity: 10000 Kg
₹ 16 / Kg Get Latest Price
| Particle Size | <45 Micron |
| Color | White |
| Application | Ceramics, Abrasives, Tiles, Filler, Polishing, Rasin art & Craft, Construction, Paints |
| Glass Type | Recycled Glass |
| Form | Fine Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| SiO2 Content | 74% |
| Na2O Content | 14% |
| Source | Recycled |
| IndiaMART Trusted - | ORDER NOW ! Rate Up Just Minutes. |
Minimum order quantity: 5000 Kg
₹ 15 / Kg Get Latest Price
| Particle Size | 150-300 Micron |
| Alumina Type | White Fused |
| Material | Glass Bead |
| Color | White |
| Grain Size | 30 mesh |
| Application | Filler, Tiles, Abrasives, Construction, Ceramics, Paints, Rasin art & Craft, Polishing |
| Grade | Abrasive |
| Glass Type | Recycled Glass |
| Form | Fine Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| SiO2 Content | 74% |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Country Of Origin | India |
| Trusted IndiaMart | ORDER NOW ! Rate Up Just Minutes |
Minimum order quantity: 10000 Kg
₹ 30 / Kg Get Latest Price
| Particle Size | 45-75 Micron |
| Size (Mesh) | 80-100 |
| Grade | Particle Size Ranges from nano scale 0.15-0.20 um for fume to micronized powder 177-149 Micron for 80-100 Mesh |
| Color | White |
| Purity | 99 % |
| Application | Tiles, Industrial Used in the production of high transparency silicone rubber, Ceramics, Polishing, Abrasives, silicone grease, Construction, and as a filler for electronic packaging materials. |
| Glass Type | Recycled Glass |
| Purity (SiO2 %) | 99.5% + |
| Form | Coarse Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | 50 kg Bag |
| SiO2 Content | 74% |
| Iron Content (Fe2O3 %) | < 0.02% |
| AFS Number | 35-45 |
| Source | Recycled |
| Global Trusted | ORDER NOW ! Rate Up Just minute's. |
Minimum order quantity: 11000 Kg
₹ 30 / Kg Get Latest Price
| Particle Size | <45 Micron |
| Grade | Industrial |
| Mesh Size | 300 Mesh |
| Application | Rubber, Glass, Construction, Paints, Ceramics, Adhesives, Foundry, Cable Filling, Plastics, Epoxy Flooring |
| Color | White |
| Glass Type | Soda Lime |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| SiO2 Content | 90% |
| Na2O Content | 12% |
| Moisture | < 0.5% |
| Source | Recycled |
| Bulk Density | 0.80 g/cc |
| Global Trusted | ORDER NOW : Rate Up Just a Minute's |
Minimum order quantity: 10000 Kg
₹ 15 / Kg Get Latest Price
| Particle Size | 150-300 Micron |
| Color | Clear |
| Application | Polishing, Filler, Tiles, Epoxy Flooring, Abrasives, Ceramics, Paints, Construction |
| Size Range | 0–1 mm |
| Glass Type | Container Glass |
| Usage | Landscaping, Filter Media, Epoxy Flooring, Concrete Additive, Tile Manufacturing, Abrasive Blasting, Road Construction, Construction Fill |
| Form | Granules |
| Contamination Level | 99% Clean |
| Packaging Size | 25 kg |
| SiO2 Content | 74% |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Na2O Content | 14% |
| Origin | Post Consumer |
| Source | Recycled |
| Bulk Density | 1.2–1.4 g/cm³ |
| Trusted INDIAMART - | ORDER NOW ! Rate Up Just Minute's. |
Minimum order quantity: 5000 Kg
SK Ray (CEO)
Glass Cullet Manufacturing
H. No7313, Sonu, Ganesh Nagar Katkarpada, Chandariwadi
Boisar - 401501, Palghar, Maharashtra, India