Our range of products include crystal clear beads.
₹ 55 / Kg Get Latest Price
| Bead Size | 0-11 mm ( Customized size available ) |
| Glass Type | Container Glass |
| Particle Size | 0-11 mm Customized size available |
| Thickness | 0-11 mm below |
| Product Type | Glassware |
| Grade | Industrial Grade |
| Glass Grade | Lead Crystal |
| Color | Clear |
| Application | Abrasives, rasin art & Craft, Decorations, Polishing, Filler, Paints, Construction, Ceramics, Tiles |
| Weight | 25kg Bag |
| Form | Cullet |
| Shape | Round |
| Pack Size | 50 kg |
| Contamination Level | 99% Clean |
| Usage | Landscaping, Rasin art & craft, polishing & Shining, Decoration, Tile Manufacturing, Shot Blasting, Abrasive Media, Ceramic Industry, Glass Manufacturing, Construction Fill |
| Brand Type | GCM |
| Size Range | 0–3 mm |
| Finish | Clear |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Glass Thickness | 3 mm |
| Packaging Size | 25 kg |
| Crystal Type | Glass Crystal |
| Supply Form | Bagged |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Microwave Safe | Yes |
| Origin | Post Consumer |
| Brand | ORDER NOW ! Rate Up Just a Minutes. |
Minimum order quantity: 5000 Kg
SK Ray (CEO)
Glass Cullet Manufacturing
H. No7313, Sonu, Ganesh Nagar Katkarpada, Chandariwadi
Boisar - 401501, Palghar, Maharashtra, India