Multicolour & Multisize Available
High-quality glass chips with consistent sizing and vibrant clarity, ideal for landscaping, construction, filtration, and decorative applications.
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Chip Size Range | 0- 11 mm ( Costomized Size Available ) |
| Size | 20 mm |
| Stone Type | Natural Black |
| Color Family | Black |
| Usage/Application | Construction |
| Bead Size | 3–5 mm |
| Color | Black |
| Finish | Opaque |
| Form | Cullet |
| Material | Limestone |
| Glass Type | Recycled Glass |
| Contamination Level | 99% Clean |
| Shape Style | Irregular Chip |
| Strand Length | 30 inch |
| Size Range | 0–3 mm |
| Usage | Necklace, Bracelet, Anklet, Home Decor, Craft Work |
| Packaging Type | Jumbo Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Supply Form | Loose Scrap |
| Origin | Post Consumer |
| Trusted IndiaMart | ORDER NOW ! Rate Up Just Minute's. |
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Craft Type | Wall Art |
| Chip Size Range | 3–5 mm |
| Pack Size | 25/50 kg packing Bag as per Customer Demand |
| Color Family | Clear |
| Technique | Handcrafted |
| Finish | Clear |
| Brand | Glass Cullet Manufacturing |
| Glass Type | Soda Lime Glass |
| Shape Style | Irregular Chip |
| Shape | Irregular |
| Strand Length | 30 inch |
| Usage | Rasinart & Craft & Decoration, Religious Use, Hotel Decor, Gift, Home Decor, Office Decor, Terrazo |
| Drill Hole Size | 0.7 mm |
| Trusted Global | ORDER NOW ! Rate Up Just Minute's |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Chip Size Range | 5–10 mm |
| Size | 10 mm |
| Color Family | Multi Color |
| Size Range | 3–6 mm |
| Finish | Opaque |
| Glass Type | Recycled Glass |
| Material | Glassware |
| Contamination Level | 99% Clean |
| Shape Style | Irregular Chip |
| Usage | Necklace, Bracelet, Craft Work, Anklet, Home Decor |
| Packaging Size | 50 kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Origin | Post Consumer |
| Bulk Density | 1.6–1.8 g/cm³ |
| Trusted Global | ORDER NOW ! Rate Up Just a Minute's. |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Chip Size Range | 3–5 mm |
| Particle Size | 3-5 mm As per Requirent |
| Color Family | Blue |
| Bead Size | 3–5 mm |
| Color | Blue |
| Finish | Transparent |
| Form | Cullet |
| Application | Polishing, Rasin art & Craft, Paints, Construction, Abrasives, Filler, Ceramics |
| Glass Type | Container Glass |
| Contamination Level | 99% Clean |
| Shape Style | Irregular Chip |
| Size Range | 3–6 mm |
| Packaging Size | 25 kg |
| Usage | Glass Manufacturing, Ceramic Industry, Construction Fill, Shining Decoration, polishing, Abrasive Media, Tile Manufacturing, Rasin art & Craft |
| Packaging Type | PP Bag |
| SiO2 Content | 70% |
| Na2O Content | 12% |
| Source | Virgin |
| Trusted IndiaMart | ORDER NOW ! Rate Up Just Minutes. |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Chip Size Range | 3–5 mm |
| Color Family | White |
| Finish | Rough & Sharp Edges (Crushed Finish) Unpolished / Natural |
| Form | Chunks |
| Glass Type | Container Glass |
| Size | 5 mm |
| Contamination Level | 99% Clean |
| Shape Style | Irregular Chip |
| Strand Length | 30 inch |
| Size Range | 0–3 mm |
| Product Type | Clear Glass Cullet Mixed Glass Cullet Bottle Glass Cullet Flat Glass Cullet (Size as per requirement) |
| Usage | Rasin art & Craft, Construction Fill, Landscaping, Shot Blasting, Shining, Tile Manufacturing, Decoration, Polishing |
| Melting Point | Approx. 1400°C – 1600°C (Soda Lime Glass) |
| Usage/Application | Glass Manufacturing Glass Re-melting Furnaces Tiles & Ceramics Industry Construction & Decorative Flooring Road Marking & Abrasive Use Glass Powder Manufacturing |
| Drill Hole Size | 0.7 mm |
| Usage Application | Glass Manufacturing Glass Re-melting Furnaces Tiles & Ceramics Industry Construction & Decorative Flooring Road Marking & Abrasive Use Glass Powder Manufacturing |
| Thickness | 3 mm |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Trusted - IINDIAMART | ORDER NOW ! Rate Up Just Minutes. |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Chip Size Range | 0-12 mm ( Customized Size Available ) |
| Color Family | Multi Color |
| Finish | Opaque |
| Glass Type | Recycled Glass |
| Shape Style | Irregular Chip |
| Strand Length | 30 inch |
| Usage | Bracelet, Home Decor, Necklace, Anklet, Craft Work |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Glass Type | Container Glass |
| Color | Green |
| Size Range | 0-11 mm |
| Form | Crushed |
| Usage | Filter Media, Abrasive Blasting, Landscaping, Concrete Additive, Tile Manufacturing, Construction Fill, Road Construction, Rasinart & Craft |
| Contamination Level | 99% Clean |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 50 kg |
| Origin | Post Consumer |
| Bulk Density | 1.2–1.4 g/cm³ |
| Trusted IndiaMart | ORDER NOW ! Rate Up Just Minute's. |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 89 / Kg Get Latest Price
| Chip Size | 2 mm |
| Chip Size Range | 3–5 mm |
| Color | Multi-Colour |
| Color Family | Multi Color |
| Cut Type | Plain Slice |
| Usage Application | Driveway, Decorative, Landscaping, Concrete, Pathway, Paver Block, Mosaic Flooring, Temple Floor, Terrazzo Flooring, Rasin Art work, Garden |
| Size Range | 3–6 mm |
| Finish | Transparent |
| Pack Size | 25/50 kg Bag ( As per Customer Demand No Cost ) |
| Potato Type | Chipsona |
| Glass Type | Recycled Glass |
| Usage | Export, Retail Pack, Epoxy Rasin Art, Snack Industry, Horeca |
| Contamination Level | 99% Clean |
| Shape Style | Irregular Chip |
| Form | Chips |
| Grade | Premium |
| Packaging Type | Poly Bag |
| Packaging Size | 50 kg |
| Origin | Post Consumer |
| Bulk Density | 1.6–1.8 g/cm³ |
| Country of Origin | Made in India |
| Global Trusted | ORDER NOW ! Rate Up Just Minute's |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Chip Size Range | 3–5 mm |
| Base Material | Glass |
| Color Family | Golden |
| Gold Micron | Below 1 Micron |
| Capacity | 150 ml |
| Finish | Opaque |
| Glass Type | Recycled Glass |
| Shape Style | Irregular Chip |
| Design | Plain |
| Plating Type | Gold Plated |
| Strand Length | 30 inch |
| Usage | Necklace, Home Decor, Craft Work, Anklet, Bracelet |
| Set Contain | 1 Piece |
| Care Instruction | Dry Wipe Only, Do Not Soak, Use Soft Cloth, No Harsh Chemical |
| Color Tone | Yellow Gold |
| Trusted IndiaMart | ORDER NOW ! Rates Up Just Minutes. |
Minimum order quantity: 500 Kg
SK Ray (CEO)
Glass Cullet Manufacturing
H. No7313, Sonu, Ganesh Nagar Katkarpada, Chandariwadi
Boisar - 401501, Palghar, Maharashtra, India