Glass cullet scrap is a valuable resource in the glass industry, offering several benefits:
₹ 16 / Kg Get Latest Price
| Glass Type | Float Glass |
| Fuel Type | Gas |
| Chip Size Range | 3–5 mm |
| Color | Clear |
| Color Family | Clear |
| Shape | Irregular |
| Form | Cullet |
| Material | Glass |
| Finish | Transparent |
| Contamination Level | 99% Clean |
| Usage | polishing, Landscaping, Tile Manufacturing, Shot Blasting, Ceramic Industry, Rasin art & Craft, Shining, Decoration |
| Shape Style | Irregular Chip |
| Size Range | 3–6 mm |
| Packaging Type | Jumbo Bag |
| Packaging Size | 500 kg |
| Supply Form | Loose Scrap |
| Origin | Post Consumer |
| Trusted IndiaMart | ORDER NOW ! Rate Up Just Minutes. |
Minimum order quantity: 10000 Kg
₹ 40 / Kg Get Latest Price
| Chip Size Range | 0-10 mm |
| Color | Black |
| Color Family | Black |
| Form | Cullet |
| Glass Type | Recycled Glass |
| Contamination Level | 99% Clean |
| Shape Style | Irregular Chip |
| Size Range | 0–3 mm |
| Usage | Bracelet, Craft Work, Home Decor, Necklace, Anklet |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Drill Hole Size | 0.7 mm |
| Packaging Size | 50 kg |
| Origin | Post Consumer |
| Trusted IndiaMart | ORDER NOW ! Rates Up Just a Minutes. |
| Finish | Transparent |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 20 / Kg Get Latest Price
| Glass Type | Container Glass |
| Polymer Type | Glass |
| Product Type | Glassware |
| Color | Clear |
| Color Family | Clear |
| Glass Filled % | 50% |
| Form | Cullet |
| Finish | Transparent |
| Material Form | Reprocessed |
| Contamination Level | 99% Clean |
| Usage | Shot Blasting, Glass Manufacturing, Rasin art & Decoration, Tile Manufacturing, Landscaping, Ceramic Industry, Construction Fill, Abrasive Media |
| Size Range | 6–12 mm |
| Shape | Freeform |
| Feature | Weather Resistant, Hydrolysis Resistant, Heat Stabilized, Low Warpage, UV Stabilized, Lubricated, Food Grade, Flame Retardant, Mineral Filled, Impact Modified |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Usage Application | Valve Parts, Automotive Parts, Electrical Parts, Pump Parts, Fasteners, Industrial Parts, Electronics, Connectors, Engineering Parts, Gears |
| Packaging Size | 50 kg |
| Supply Form | Bagged |
| Country Of Origin | India |
| Origin | Post Consumer |
| Trusted Global | ORDER NOW ! Rate Up Just a Minute's. |
Minimum order quantity: 1500 Kg
₹ 15 / Kg Get Latest Price
| Glass Type | Container Glass |
| Chip Size Range | 3–5 mm |
| Color | Clear |
| Color Family | Clear |
| Form | Cullet |
| Finish | Transparent |
| Contamination Level | 99% Clean |
| Usage | Glass Manufacturing, Abrasive Media, Construction Fill, Landscaping, Shot Blasting, Rasinart Craft Decoration polishing Shining, Ceramic Industry, Tile Manufacturing |
| Size Range | 0-11 mm ( Constomized Size Available ) |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 50 kg |
| Supply Form | Loose Scrap |
| Origin | Post Consumer |
| Trusted IndiaMart | ORDER NOW ! Rate Up Just a Minute's. |
Minimum order quantity: 15000 Kg
₹ 15 / Kg Get Latest Price
| Glass Type | Container Glass |
| Color | Amber |
| Form | Cullet |
| Contamination Level | 98% Clean |
| Usage | Landscaping, Tile Manufacturing, Glass Manufacturing, Ceramic Industry, Abrasive Media, Shot Blasting, Construction Fill |
| Size Range | 0–3 mm |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 50 kg |
| Origin | Post Consumer |
Minimum order quantity: 10000 Kg
₹ 16 / Kg Get Latest Price
| Glass Type | Container Glass |
| Chip Size Range | 3–5 mm |
| Particle Size | 0-11 mm ( Customized size available ) |
| Color | Brown |
| Color Family | Brown |
| Form | Cullet |
| Application | Polishing, Construction, Tiles, Paints, Ceramics, Filler, Rasin art & Craft, Abrasives |
| Size Range | 0-11 mm ( Customized size available ) |
| Usage | polishing, Road Construction, Decoration, Abrasive Blasting, Rasinart & craft, Landscaping, Shining, Construction Fill |
| Contamination Level | 99% Clean |
| Shape Style | Irregular Chip |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Trusted IndiaMart | ORDER NOW ! Rate Up Just Minutes |
| Finish | Transparent |
Minimum order quantity: 15000 Kg
₹ 40 / Kg Get Latest Price
| Glass Type | Container Glass |
| Color | Blue |
| Form | Cullet |
| Contamination Level | 99% Clean |
| Usage | Construction Fill, Filteration, Landscaping, Ceramic Industry, Shot Blasting, Abrasive Media, Glass Manufacturing, Tile Manufacturing |
| Size Range | 0–3 mm |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 50 kg |
| Origin | Post Consumer |
Minimum order quantity: 500 Kg
Get Latest Price
| Glass Type | Container Glass |
| Chip Size Range | 2-4 mm |
| Color | Green |
| Color Family | Green |
| Form | Cullet |
| Contamination Level | 99% Clean |
| Usage | Decoration, Ceramic Industry, Construction Fill, Shot Blasting, Rasinart & craft, Tile Manufacturing, Glass Manufacturing, Landscaping |
| Size Range | 3–6 mm |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 50 kg |
| Supply Form | Bagged |
| Origin | Post Consumer |
| Global Trusted | ORDER NOW: Rate Up Just Minute's. |
| Finish | Transparent |
SK Ray (CEO)
Glass Cullet Manufacturing
H. No7313, Sonu, Ganesh Nagar Katkarpada, Chandariwadi
Boisar - 401501, Palghar, Maharashtra, India