Crushed Glass Solutions Premium crushed glass for industrial, construction, sandblasting & decorative use. Customized sizes • Competitive rates • Trusted manufacturing source.
₹ 30 / Kg Get Latest Price
| Particle Size | 150-300 Micron |
| CaCO3 Content | 85 % |
| Material | Glass Bead |
| Grit Size | 60 mesh |
| Mesh Size | 150 Mesh |
| Application | Ceramics, Construction, Tiles, Filteration media, Filler, Polishing, Paints, Abrasives |
| Size Range | 2-4 mm |
| Shape | Angular |
| Glass Type | Container Glass |
| Usage | Art & craft, Surface Prep, Deburring, terrazzo construction tiles abrasive, Lapping, Sand Blasting, Filtration |
| Form | Coarse Powder |
| Contamination Level | 98% Clean |
| Magnesium Content | < 1 % |
| Packaging Size | 50 kg bag |
| Moisture | < 0.5 % |
| SiO2 Content | 74% |
| Bulk Density | 1.4 g/cc |
| Reusability | Reusable |
| Source | Recycled |
| Country of Origin | India |
| Global Trusted: | ORDER NOW Rate Up Just a Minute's. |
Minimum order quantity: 1500 Kg
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Glass Type | Soda Lime |
| Chip Size Range | 3–5 mm |
| Particle Size | 150-300 Micron |
| Product Type | Glassware |
| Color | White |
| Brand | GCM |
| Glass Grade | Soda Lime Glass |
| Color Family | Clear |
| Size Range | 0–3 mm |
| Form | Crushed |
| Finish | Transparent |
| Application | Tiles, Ceramics, Construction, Paints, Filler, Abrasives, Polishing, Rasin art & Craft |
| Purity | 99.99%+ |
| Size | 3 mm |
| Packaging Type. | Bag |
| Contamination Level | 99% Clean |
| Usage | Abrasive Media, Glass Manufacturing, Ceramic Industry, Construction Fill, Rasin art & Craft, Shot Blasting, Landscaping, Tile Manufacturing |
| Shape Style | Irregular Chip |
| Shape | Round |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Thickness | 3 mm |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Glass Thickness | 3 mm |
| Crystal Type | Glass Crystal |
| Origin | Post Consumer |
| Bulk Density | 1.6–1.8 g/cm³ |
| Country of Origin | Made in India |
| H36, W25Kg/Bag, Glass Cullet Manufacturing | ORDER NOW ! Rate Up Just Minutes. |
Minimum order quantity: 500 Kg
SK Ray (CEO)
Glass Cullet Manufacturing
H. No7313, Sonu, Ganesh Nagar Katkarpada, Chandariwadi
Boisar - 401501, Palghar, Maharashtra, India